Accounting Multiple Choice Question – 28 June 2023

The home of multiple choice questions for all your KS3, KS4 and KS5 Business Studies, Economics and Accounting requirements.

Photo by Pixabay on Pexels.com

The total cost of making product X is shown on the graph.

What is the variable cost per unit?

Select ONE answer:

  1. £0.50
  2. £0.83
  3. £1.00
  4. £1.50

Show your workings to arrive at your answer, and explain and justify your reasons:

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

This multiple-choice question is suitable for Accounting KS5 classes.

The answer is 1

  1. Correct – £1,500 – £1,000 FC = £500 / 1,000 units = £0.50 per unit
  2. Not correct
  3. Not correct
  4. Not correct

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.