
The total cost of making product X is shown on the graph.

What is the variable cost per unit?
Select ONE answer:
- £0.50
- £0.83
- £1.00
- £1.50
Show your workings to arrive at your answer, and explain and justify your reasons:
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
This multiple-choice question is suitable for Accounting KS5 classes.
The answer is 1
- Correct – £1,500 – £1,000 FC = £500 / 1,000 units = £0.50 per unit
- Not correct
- Not correct
- Not correct

This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
