Accounting Multiple Choice Question – 21 July 2023

The home of multiple choice questions for all your KS3, KS4 and KS5 Business Studies, Economics and Accounting requirements.

Photo by Pixabay on Pexels.com

A business produces the following actual figures.

  • Production – 210 units
  • Quantity of direct material – 483 tonnes
  • Total cost of direct materials – £1,449,000

A standard unit uses 2.25 tonnes of material at a price of £3,100 per tonne.

What are the usage and price variances?

Select ONE answer:

  1. Usage – £32,550 ADV & Price – £48,300 FAV
  2. Usage – £32,550 FAV & Price – £48,300 ADV
  3. Usage – £176,700 ADV & Price – £48,300 FAV
  4. Usage – £176,700 FAV & Price – £48,300 ADV

Show your workings to arrive at your answer, and explain and justify your reasons:

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

This multiple-choice question is suitable for Accounting KS5 classes.

The answer is 1

  1. Correct – Usage — > £1,449,000 – £1,464,750 (210 * 2.25 * £3,100) & Price — > £1,497,300 (483 tonnes * £3,100) – £1,449,000 = £48,300 FAV
  2. Not correct
  3. Not correct
  4. Not correct

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.