Accounting Multiple Choice Question – 9 November 2023

The home of multiple choice questions for all your KS3, KS4 and KS5 Business Studies, Economics and Accounting requirements.

Accounting
Photo by Pixabay on Pexels.com

The standard material cost of producing 1,500 units of a product A are shown below

  • material X – 9,000kg at £4 per kg = £36,000
  • material Y – 18,000 kg at £3 per kg = £54,000

The actual material cost to produce 1,500 units of product A was as follows.

  • material X – 8,500kg used which cost £34,425
  • material Y – 18,200kg used which cost £53,690

What is the total material usage variance?

Select ONE answer:

  1. £1,400 favourable
  2. £1,435 favourable
  3. £2,600 favourable
  4. £2,615 favourable

Show your workings to arrive at your answer, and explain and justify your reasons:

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

This multiple-choice question is suitable for Accounting KS5 classes.

The answer is 1

  1. Correct – Standard price * (standard quantity – actual quantity) == > £4 * 500 FAV + £3 * 200 ADV = £1,400 FAV
  2. Not correct
  3. Not correct
  4. Not correct

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

Unknown's avatar

Author: stuart001uk2014

Referral marketing, business, economics and accounting s​pecialist & corporate mentor

Leave a comment