Accounting Multiple Choice Question – 24 July 2023

The home of multiple choice questions for all your KS3, KS4 and KS5 Business Studies, Economics and Accounting requirements.

apple devices books business coffee
Photo by Serpstat on Pexels.com

The following information about the sale of a product is given:

  • Budget sales volume in units – 1,000
  • Budget sales revenue – £10,000
  • Actual sales volume in units – 900
  • Actual sales revenue – £9,900

Which of the following is true?

Select ONE answer:

  1. Sales price variance – £100 ADV & Sales volume variance – £NIL
  2. Sales price variance – £NIL & Sales volume variance – £100 ADV
  3. Sales price variance – £900 FAV & Sales volume variance – £1,000 ADV
  4. Sales price variance – £1,000 ADV & Sales volume variance – £900 FAV

Show your workings to arrive at your answer, and explain and justify your reasons:

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

This multiple-choice question is suitable for Accounting KS5 classes.

The answer is 3

  1. Not correct
  2. Not correct
  3. Correct – Sales Price Variance=(AP − SP)× Units Sold where AP=Actual selling price & SP=Standard price AND Sales volume variance = (Actual units sold – Budgeted units sold) x Budgeted price per unit. Therefore SPV = £11 – £10 * 1,000 == > £900 FAV AND SVV = 9000 – 1,000 * £10 == > £1,000 ADV
  4. Not correct

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

Accounting Multiple Choice Question – 23 July 2023

The home of multiple choice questions for all your KS3, KS4 and KS5 Business Studies, Economics and Accounting requirements.

Photo by Pixabay on Pexels.com

The standard material specification for a unit of production is 2 kg costing £7.50 per kilo.

Budgeted production for a period was 600 units, actual production was 620 units.

The actual material cost of purchasing 1,200 kilos was £9,400.

What was the material price variance?

Select ONE answer:

  1. £100 adverse
  2. £100 favourable
  3. £300 adverse
  4. £300 favourable

Show your workings to arrive at your answer, and explain and justify your reasons:

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

This multiple-choice question is suitable for Accounting KS5 classes.

The answer is 1

  1. Correct – (Actual price – Standard price) x Actual quantity used = Material price variance — > £9,400 – £9,000 * (20 units * 2kgs * £7,.50) = £100 adverse
  2. Not correct
  3. Not correct
  4. Not correct

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

Accounting Multiple Choice Question – 22 July 2023

The home of multiple choice questions for all your KS3, KS4 and KS5 Business Studies, Economics and Accounting requirements.

apple devices books business coffee
Photo by Serpstat on Pexels.com

What is a flexible budget?

Select ONE answer:

  1. a budget based on expected level of production
  2. a budget based on past performance but updated to take account of present conditions
  3. a budget that reflects changes in activity levels
  4. a budget that links fixed overheads to production

Show your workings to arrive at your answer, and explain and justify your reasons:

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

This multiple-choice question is suitable for Accounting KS5 classes.

The answer is 3

  1. Not correct
  2. Not correct
  3. Correct
  4. Not correct

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

Accounting Multiple Choice Question – 21 July 2023

The home of multiple choice questions for all your KS3, KS4 and KS5 Business Studies, Economics and Accounting requirements.

Photo by Pixabay on Pexels.com

A business produces the following actual figures.

  • Production – 210 units
  • Quantity of direct material – 483 tonnes
  • Total cost of direct materials – £1,449,000

A standard unit uses 2.25 tonnes of material at a price of £3,100 per tonne.

What are the usage and price variances?

Select ONE answer:

  1. Usage – £32,550 ADV & Price – £48,300 FAV
  2. Usage – £32,550 FAV & Price – £48,300 ADV
  3. Usage – £176,700 ADV & Price – £48,300 FAV
  4. Usage – £176,700 FAV & Price – £48,300 ADV

Show your workings to arrive at your answer, and explain and justify your reasons:

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

This multiple-choice question is suitable for Accounting KS5 classes.

The answer is 1

  1. Correct – Usage — > £1,449,000 – £1,464,750 (210 * 2.25 * £3,100) & Price — > £1,497,300 (483 tonnes * £3,100) – £1,449,000 = £48,300 FAV
  2. Not correct
  3. Not correct
  4. Not correct

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.