Economics Multiple Choice Question – 17 August 2017

A firm producing good A finds that it has a fixed cost of £10,000. It calculates that its variable costs when producing 200 units of good A are £8 per unit. What is the average total cost (ATC) at an output of 200 units?

Select ONE answer:

  1. £60
  2. £8
  3. £50
  4. £52
  5. £58

Justify your answer?
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

This is multiple choice question is suitable for Economics KS5 classes.

The answer is 5 – fixed costs of £10,000 divided by 200 units =£50 per unit. The variable cost for 200 units is £8 per unit. Average total cost is, therefore, £50 + £8 = £58

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.