
The following information is available for a business.

What is the fixed cost?
Select ONE answer:
- £1,600
- £4,000
- £5,200
- £5,600
Show your workings to arrive at your answer, and explain and justify your reasons:
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
This multiple-choice question is suitable for Accounting KS5 classes.
The answer is 3
- Not correct
- Not correct
- Correct – £21,200 – £5,200 = £16,000 / 100 units = £160 vc per unit
- Not correct
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.