
A department makes radios.
The production at the end of the month was 1000 units, of which 600 units were completed and 400 units were 50% complete.
production costs for the month
- materials – £60,000
- labour – £30,000
- departmental overheads – £10,000
What is the cost per unit?
Select ONE answer:
- £100
- £112
- £125
- £150
Show your workings to arrive at your answer, and explain and justify your reasons:
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
This multiple-choice question is suitable for Accounting KS5 classes.
The answer is 3
- Not correct
- Not correct
- Correct == > (£60 + £30 + £10) / (600 + 400/2) = £125
- Not correct
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.