Accounting Multiple Choice Question – 15 March 2023

The home of multiple choice questions for all your KS3, KS4 and KS5 Business Studies, Economics and Accounting requirements.

Photo by Pixabay on Pexels.com

The cost of producing 2,000 units of a product is shown below:

  • Insurance – £2k
  • Labour – £30k
  • Materials – £10k
  • Rent – £6k
  • telephone rental – £4k

What is the variable cost of one unit?

Select ONE answer:

  1. £20
  2. £22
  3. £23
  4. £24

Show your workings to arrive at your answer, and explain and justify your reasons:

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

This multiple-choice question is suitable for Accounting KS5 classes.

The answer is 1

  1. Correct – 30K + 10K = 40k / 2,000 units = £20 per unit
  2. Not correct
  3. Not correct
  4. Not correct

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

%d bloggers like this: